Weather Forecast

Clear

13°C

Marondera, Zimbabwe

Clear
Humidity: 61%
Wind: NNE at 6.44 km/h
Tuesday
Sunny
9°C / 22°C
Wednesday
Sunny
10°C / 22°C
Thursday
Partly cloudy
8°C / 20°C
Friday
Partly cloudy
8°C / 20°C

Calendar Dates

  2ND TERM 2018  
Week 1   MAY
Mon 07 0915 Staff Meeting
  1200 Chapel Service
  1230 Staff lunch @ SVH
  1630 Weekly Boarders return
Tues 08 0800 School Starts
  0900 Gr 6 to Far & Wide (return Sun 13th @ 1200)
Thurs 10 0830 Shona Workshop Chisipite
Fri 11 0830 Shona Workshop
  1900 PHG Common Room Supper
Sun 13 0800 Kidzcan Run/Walk at PHB
Week 2    
Mon 14 0800 PTA Meeting
  1000 Gr1 Readiness Tests 2019
Wed 16 1400 M'dera Schools 1st & Colts A Rugby (H) 
    M'dera Schools 1st & Fill A Hockey (H) 
Fri 18 1430 Barwick Festival begins
Sat 19 0800 1st & Colts A Rugby.1st XI & Fillies A/B Hockey
Week 3    
Mon 21 1830 Interhouse Wildlife Quiz
Tue 22 1330 vs Milestone 1st & Fillies A/B Netball (H) 
    vs Digglefold 1st & Fillies A Netball (H)
    vs Milestone 2nd XI, Colts B & Gr 3 B Hockey (H) 
    vs Digglefold Colts A, C & D & Gr 3 A Hockey (H) 
    vs Digglefold 1st & 3rdXI Hockey (H) 
Wed 23 1330 vs Heritage 1st, Colts A & B
    & Grade 3 Rugby. (H)
    vs Heritage 1st, 2nd XI, Fillies A, B, C & D
    & Grade 3 Hockey (A)
Thurs 24 0955 Fixture Free Weekend begins - Africa Day
Fri 25 0800 Marimba Ensemble
Week  4   MAY/JUNE
Mon 28 0940 Fixture Free Weekend ends
Tues 29 1245 COSCO Meeting
  1330 vs G. Huggins 1st, 2nd, Fillies A&B Netball (H)
    vs G. Huggins 1st, 2nd & 3rd XI Hockey (H)
    vs G. Huggins Colts A,B,C, D & Gr 3 A/B  Hockey (H)
Wed 30 1330 vs Eaglesvale 1st & 2nd XV, 
    Colts A,B,C & Gr 3 Rugby (H)
  1330 vs Eaglesvale 1st XI, 2nd XI, 3rd XI,
     Fillies ABCD & Gr 3 Hockey (A)
Thurs 31 1100 BESTCO
Sat 02 0900 vs Lilfordia 1st,2nd Fillies A,B Netball (A)
    vs Lilfordia 1st,2nd XI and Colts A,B,C & D
    Boys Hockey (A)
    vs Lilfordia 1st, 2XV, Colts AB 
    & Grade 3 Rugby (A)
    vs Lilfordia 1st, 2nd XI 
    & Fillies ABCD & Gr3 A Hockey (A)
Week  5   World Environment Week - Green Day
Sun 03   CHISZ Conference Vic Falls to 08/05
Mon 04 0800 Mid Year Exams begin
Thurs 07 1030 Mid Year Exams end
Fri 08 0800 Headmaster's Day 
Week 6   JUNE
Mon 11 1830 Interhouse Wildlife Quiz
Tues 12 1330 vs Lendy Park 1st, 2nd, Fillies A&B Netball (A)
    vs Lendy Park 1st, 2nd XI, Colts AB&Gr 3 Hockey (H)
Wed 13 1330 vs Hellenic 1st, 2nd & Colts A,B & C 
    & Grade 3 Rugby (A)
    vs Hellenic 1st, 2nd XI 
    & Fillies ABCD & Gr3 Hockey (H)
Fri 15 1500 SVH Rugby/Hockey Festival (Teams arrive)
Sat 16 0800 SVH Rugby/Hockey Festival
Week 7    
Mon 18 1830 Interhouse Wildlife Quiz
Tues 19 0800 Imperators Breakfast
  0900 Fixtures meeting @ Godfrey Huggins
  1300 COSCO Meeting
  1330 vs Ruzawi 1st, 2nd & 3rd XI, Colts A, B
    C, D & Gr 3 Hockey (A)
    vs Ruzawi 1st & 2nd XI, Fillies A & B Netball (A)
Wed 20 0700 Tackie Day
  1330 vs Ruzawi 1st, 2nd XV 
    Colts A, B, C & Gr 3 Rugby (H)
    vs Ruzawi 1st, 2nd XI, Fillies ABCD 
    & Gr 3 Hockey (H)
Thurs 21 0800 Music Concert
  1000 Fixture Free Weekend begins
Week 8   JUNE/JULY
Tues 26 0940 Fixture Free Weekend ends
Wed 27 1330 vs H. House 1st, 2nd XV, 
    Colts AB & C Rugby (A)
  1330 vs Bishopslea 1st, 2nd & 3rd XI (A)  
    Fillies ABCD & Gr3 Hockey (H)
  1330 Grade 3 Rugby Festival Lilfordia (A)
Thurs 28 1330 Boys Hockey Prov. Trials (SVH)
    Girls Hockey Prov. Trials (SVH)
Sat 30 0830 Grade 6 2019 Entrance tests
  0800 Bryden 1st XI Girls Hockey Festival
Week 9   JULY
Mon 02 0800 Team Photos
Tues 03 1330 vs Lendy Park 1st, 2nd, Fillies A&B Netball (H)
    vs Lendy Park 1st, 2nd XI, Colts AB&C Hockey (A)
Wed 04 1330 vs Gateway 1st, 2nd & 3rd XV, 
    Colts ABC & Gr3 Rugby (H)
    vs Gateway 1st XI, 2nd XI, 3rd XI,
     Fillies ABCD & Gr3 Hockey (H)
Thurs 05 1330 Rugby Prov. Trials (Ruz)
Fri 06 1000 PTA Golf Day - Marondera
  1330 LCPS Colts/Fillies Festival
Sat 07 0800 LCPS Colts/Fillies Festival
  0800 Grade 7 Chisz High School Entrance Exam
  0800 Lendy Park Gr 3 Boys/Girls Hockey Festival (A)
Week 10   JULY
Mon 09 1830 Interhouse Wildlife Quiz
Tues 10 0830 Gr 4 Bernard Mizeki/Tsindi Ruins
  1330 vs Ruzawi 1st & 2nd, Fillies A B Netball (H)
    vs Ruzawi 1st XI, 2nd XI, 3rd XI
    Colts ABC&D Boys Hockey (H)
Wed 11 1330 vs Ruzawi 1st XV, 2nd XV
    Colts A, B, C & Gr3 Rugby (A)
    vs Ruzawi 1st, 2nd XI, Fillies ABCD
    & Gr 3 Hockey (A)
Fri 13 1000 Fixture Free Weekend begins
  1100 Hellenic Colts & 1st 7's Floodlight Rugby Fest 
Sat 14 0630 Gr 7's depart for Rifa
  1000 Mashonaland Prelim W/Life Quiz (TBC)
Week 11    
Mon 16 0940 Fixture Free Weekend ends
  1400 Junior House Matches begin
Fri 20 0630 Gr 5 Trip to Lowveld return Wednesday 25
  1500 Gr 7's return from Rifa
  1400 Interprovincial U13 Girls Hockey - Hillcrest
  1400 Interprovincial U13 Boys Hockey - Springvale House
Sat 21 0800 Boys I/Provs Hockey continued - Springvale House
  0800 Interprovincial U13 Girls Hockey - Hillcrest
Week 12    
Mon 23 1400 Senior House Matches Start
Tues 24 1300 FINCO
Wed 25 0800 Gr 7 Chisz Computer Practical Exam 
    Gr 5 return from Lowveld
Thurs 26 0800 Gr 7 Chisz Computer Practical Exam 
Fri 27 1300 Conservation/Gosho Clubs to Imire until Sunday
Sat 28 0900 Gr 3 Girls Hockey Lilfordia festival
  0900 Gr 3 Boys Rugby Ruzawi festival
  0900 EXCO 
Week 13   JULY/AUGUST
Tues 31 0900 Ruzawi Hockey Festival at Arundel 1st XI B&G (A)
Wed 01 1330 vs Hartmann House 1,2 &3 XI Boys Hockey (A)
  1330 vs Hartmann House Colts A,B,C&D Boys Hockey (H)
Fri 03 1400 Owen Davis I/Provs Rugby - Ruzawi
Sat 04 0800 Owen Davis I/Provs Rugby - Ruzawi
Week 14   AUGUST
Mon 06 1600 Calendar meeting
Wed 08 0900 Final Assembly
Thurs 09 0730 Term Ends
You are here: Home Calendar Dates